Pakendiseaduse pääsuke

warning: Creating default object from empty value in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/modules/spam/spam.module on line 548.

Nüüd see siis juhtus – roheliste poolt esitatud eelnõu kiideti Riigikogus heaks ning on jõustunud. Jutt käib pakendiseaduse parandusest, mis tõstis pakendijäätmete taaskasutusmäära 50 protsendilt 60 protsendile.

Teadupärast ei tohi enam uuel aastal prügilates sorteerimata jäätmeid ladestada. Inimesed vaatavad oma kraanikausi alla ja nuputavad, et mitu kotti seal nüüd olema peab. Järgmine nuputamise koht - kuhu need kotid viia? Sest keegi ju prügiveole kulutusi teha ei taha.

Et karmi uut prügiaastat pehmendada, tegid rohelised ettepaneku tõsta uuest aastast pakendijääkide taaskasutusmäära kümne protsendi võrra. See oleks tähendanud taaskasutusorganisatsioonide poolt pakutavate avalike konteinerite arvu kasvu.

Eelnõu sai hakatuses toetuse tervelt keskkonnakomisjonilt ja ka Riigikogu suurelt saalilt. Kõik vist mõistsid, et eelnõu vastu seismine tõmbaks kaela kodanike meelepaha ja süüdistused keskkonnavaenulikkuses. Siiski leidus huvigruppe (kaubandus-tööstuskoda ja Eesti Toiduainetööstuste Liit), kes eelnõu vastu seisid (minu arvates üsna asjatundmatute argumentidega).

Raske öelda, kus pööre toimus, kuid ühel hetkel seadusandja meel muutus ja taaskasutusmäära suurendamine lükati aasta võrra edasi, 2008. aasta asemel 2009. aastani. Sel moel kaotas eelnõu oma esialgse mõtte ja harmoonia rakenduva sorteerimata prügi ladestuse keeluga alates 2008. aastast.

Raske hinnata, millal saab olukorda täiuslikuks pidada ja millal lugeda õiguskeskkonda segadust külvavaks. Suhteliselt kindlalt saab aga öelda, et rohelistel on nüüd esimene eelnõu jõustunud. Paraku samavõrd kindlalt on menetluse käigus selle esialgne mõte ja mõju hajunud. Vähemalt me püüdsime ja kavatsused olid head, seda tunnistasid isegi oponendid.

Andres Siplane
erakonna liige

Postita uus kommentaar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.