Tarbides on võimalik loodust ja iseennast säästa

warning: Creating default object from empty value in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/modules/spam/spam.module on line 548.

Eesti Rohelise Liikumise Loodussõbraliku toote kampaania juht Enda Pärisma kirjutab, kuidas ökotooteid poeriiulitel ära tunda.

Erinevaid tootemärgiseid on liiga palju ning uuringute tulemused näitavad, et inimesed ei orienteeru toidumärgistes ning et olemasolevat infot hinnatakse puudulikuks. Mahedateks ning loodussõbralikeks peetakse ka tooteid, mis seda tegelikult pole.

Kampaania on mõeldud eelkõige tarbijale, kes hoolib oma tervisest ning ka keskkonnast (ökotarbekaup on toodetud keskkonnasõbralikult ning tekitab vähem jäätmeid).

Kampaania eesmärk ei ole tutvustada tarbijatele erinevaid märgiseid - neid tuleb juurde, kaob ära, need muutuvad - vaid loodame, et kui inimene ostab märgistatud toote ning leiab, et see on hea ja vastab tema ootustele ning vajadustele, siis ta järgmine kord ostab toote juba nimetuse ja pakendi järgi. Et tooted kinnistuksid inimeste mälusse, on kleebised poodides üleval kolm kuud.

Lisaks kleebistele on Tallinnas, Tartus ja Pärnus ka välireklaamikampaania. Samuti kajastatakse seda ajakirjanduses. Voldikuid me ei jaga - need lõpetavad oma tee tavaliselt prügikastis. Taustainfot leiab Eesti Rohelise Liikumise kodulehelt www.roheline.ee

Jaekauplustes pole öko- ja mahekaupade valik kahjuks eriti hea. Enamikes poodides on saada 30-60 artiklit ökomärgistega tooteid, neistki suur hulk pehme paberi valdkonnas. Õnneks on paljudes jaekettides siiski ökotoodete hulk suurenenud ja ulatub pea sajani, sisaldades ka kodukeemiat ning isegi veine. Suurem valik on paaris Tallinna poes (Kaubamaja, Stockmann).

Kui minna ökopoodidesse, siis leiab sealt küll enamiku eluks vajaliku. Toidukaupadest on probleem lihaga: maheliha kasvatatakse küll, probleem on aga töötlemise sertifitseerimisel. Loodame, et varsti saab see lahendatud.

Ökopoodidest leiab aga ka loodussõbralikku kodukeemiat ning ka riideid. Tööstuskauba osakaal on pealtnäha väike, samas on meil müügil Euroopa Liidu lillekesega (üks päris range üle-euroopaline ökomärgis) televiisoreid ja põrandakattematerjale, http://www.eco-label.com/estonian/ lehelt saab nende toodete nimekirja.

Soovitus iga toote ostmiseks igas olukorras: lugege silte. Te ei pruugi tunda kõiki märgiseid, aga lugege, mida toode sisaldab. Eriti toidukauba puhul on ju lihtne aru saada, et kui reas on 5 E-koodiga toodet või mitu emulgaatorit, värvainet ja muud sellist, siis see toode ei ole hea. Mida vähem lisaaineid, seda tervislikum on toode.

Kampaanias osalevad Tallinna ja Tartu Kaubamaja, Maksimarketid, Port Arturi kaubakeskus, Prisma Peremarketid, Rimid, Selverid, Stockmann. Sel aastal jäid välja need jaeketid, mille poodides on loodussõbralike toodete osakaal väga väike. Kampaania käigus ei märgistada ökopoodides müüdavaid tooteid. Kampaania märgistele juhivad tähelepanu välimeedia plakatid Tallinnas, Tartus ja Pärnus.

Postita uus kommentaar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.