Suitsusaun vajab kogukonna tähelepanu ja UNESCO kaitset

  • warning: Illegal string offset 'data' in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/includes/tablesort.inc on line 110.
  • warning: Illegal string offset 'data' in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/includes/tablesort.inc on line 110.
  • warning: Creating default object from empty value in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/modules/spam/spam.module on line 548.

Võrokeste ümarlaud leidis, et suitsusaunad ning nendega seotud teadmised ja oskused vajavad rohkem kaitset ja tähelepanu — lisaks sellele, et kohalikud kogukonnad peaksid suitsusaunadele rohkem tähelepanu pöörama, tuleks see pärand kanda ka UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja.

6. mail peetud võrokeste tsõõriklaual kõneldi suitsusauna olevikust ja tulevikust. Kokkutulnud olid üksmeelselt valmis ühendama jõude suitsusauna traditsiooni edasiviimiseks. Alla kirjutati ühiste kavatsuste protokoll, mille eesmärgiks on üheskoos tegutsedes taotleda suitsusauna kandmist UNESCO vaimse kultuuripärandi ülemaailmsesse esindusnimekirja.

Sepa tallu Rõuge kihelkonnas kogunes 6. mai pealelõunal paarkümmend Vana Võrumaa organisatsioonide esindajat ning üksikisikut, et arutada suitsusaunapärandi elujõulisust.

Põhjalikult kaaluti varasemalt väljahõigatud mõtet — suitsusaunapärandi viimist UNESCO vaimse kultuuripärandi ülemaailmsesse esindusnimekirja. Jutu käigus jõuti tõdemuseni, et ehk vajaks suitsusaun kandmist hoopis vältimatut kaitset vajava vaimse kultuuripärandi nimekirja, sest suitsusaunaga seotud teadmised ning oskused on noorematel põlvkondadel kadumas. Järjepidevuse hoidmiseks peaksid vanemad põlvkonnad kindlasti teadlikumalt oma kogemusi ning tarkusi noorematele edasi andma. Selles, et suitsusaun väärib kogukonna tugevamat tähelepanu ja esiletõstmist, olid nõus kõik tsõõriklaual osalejad.

Kõneldi ka juba alustatud saunapärimuse kogumisretkest. Kogumisaktsiooni laiendamise plaanidest räägib Eda Veeroja: "Juba suvest on koostöös Tartu Ülikooli etnoloogia osakonnaga võimalik pärimuse kogumisse haarata kaasa üliõpilasi. Esimeseks sammuks on koostada Vana Võrumaa osas ülevaade, kui palju on alles vanu suitsusaunu, palju neist on kasutusel ja kui palju on uuemaid ehitisi. Mitmeid häid mõtteid sellise ülevaate kiiremaks teostamiseks käis arutuselt läbi, aga üheks esimeseks võimaluseks oma suitsusaunast teada anda on peatselt loodava kodulehe kaudu. "

Tsõõriklaual tutvustati juba käimasolevaid ettevõtmisi: MTÜ Hinokatel on käsil raamatu koostamine Vana Võrumaa suitsusaunadest, Võro Seltsi VKKF ja Võru Instituudi koostöös tegeldakse nähtuse kirjeldamisega Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse kandmiseks. Põhjalikuma uurimise alla tuleb tulevikus võtta veel mitmed suitsusaunaga seotud teemad, näiteks sauna ja suitsu tervistava mõju uuring ning sauna kasutamine rahvameditsiinis.

Ühe ideena hõigati tsõõriklaual välja ka sügisene üle Vana-Võrumaaline avatud suitsusaunade päev, kus huvilistel oleks võimalus külastada oma kodule lähimat suitsusauna ja saada osa saunatamisega seotud rikkalikust pärandist. "Mõtleme ennekõike meie kandi noorte peale, kes ehk ei olegi sellise saunaga varem kokku puutunud ja ei tea sellest traditsioonist midagi" avas ettevõtmise mõtet Põlva kihelkonnast pärit Kati Taal.

Tsõõriklaual kirjutasid alla koostegutsemise tahet väljendavale ühiste kavatsuste protokollile kaheksa organisatsiooni ja kolm eraisikut ning kaks organisatsiooni on soovinud veel koheselt liituda. Protokoll jääb avatuks ühineda soovijatele. Lähiajal alustakse ühise tegevuskava koostamist, mis aitab nii edasisi tegevusi kooskõlastada kui ka kogukonna initsiatiivi ja tegutsemissoove täpsustada.

Külli Eichenbaum,
Võru Instituudi direktor

Lisa. Tsõõriklaual sõlmitud ühiste kavatsuste protokoll.

AttachmentSize
Suitsusaun_yhiskavatsused.pdf339.94 KB

Postita uus kommentaar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.