Pärnus toimunud Uputuskonverentsist

warning: Creating default object from empty value in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/modules/spam/spam.module on line 548.

Pärnus toimunud Uputuskonverentsist kirjutab Kortslehele Andres Siplane.

5. aprillil toimus Pärnus Uputuskonverents. Konverentsi eesmärk oli koondada kokku kõikvõimalikke teadmisi, mida uputuspiirkonna elanikud teada võiksid.

Põhilised teadmised ja ettekannete sõnumid olid järgmised:
* Jaanus Teearu Päästeametist meenutas, et erinevatel jõustruktuuridel oli 2005 aasta uputuse ajal omavahelise sidepidamisega probleeme ning polnud ülevaadet üksteise ressurssidest. Irooniana juhtus ka veel see, et uputuse ajal kadus kriisikomisjoni staabist elekter.
* Tarmo Kõuts Meresüsteemide Instituudist osutas sellele, et tegelikult empiirilised andmed ei viita uputuste sagenemisele.
* Linna planeerimisosakonna juhataja Enn Bernard tutvustas modelleeritud Pärnu uputuskaarti, mis näitab veetaseme tõusu ajal vee alla jäävaid piirkondi.
* Kuulajate seast võttis sõna Mark Soosaar ja meenutas, et ta on esitanud volikogule eelnõu linna ümbritsemiseks tammiga.
* Sven Freiberg ERGO kindlustusest kõneles vaidlusest, mis tekkis 2005 aasta uputuse järel -kas majad said kahjustatud tormi, või veetaseme tõusu tõttu.
* Ehitusinsener Ludvig Tamman rääkis uputatud majade kuivatamisest. Tähtis on ruumide õhutamine, aga samas nt kipsplaat kuulub uputuse järgselt kindlasti väljavahetamisele. Rahva seast tõusis püsti üks Vana-Pärnu mees ja rääkis, kuidas ta oma maja enne uputust kilesse mähkis ja vett praktiliselt sisse ei tulnud.
* Pärnu linnaarhitekt Karri Tiigisoon kutsus üles nägema uputusohtu meelsust muutva ja mõttetegevust stimuleeriva nähtusena. Ta ei pooldanud küll tammi ehitamist ümber Pärnu, kuid korraldada võiks rahvusvahelise ideekonkursi Pärnut kaitsvate lahenduste leidmiseks.
* Aivar Ruukel rääkis Soomaa inimeste pikaajalisest uputuskogemusest. Soomaal kolitakse uputuse ajaks koos lammaste ja sigadega lakka elama. Lehmadele aga tehakse alla ujuvad plated ning kui vesi lehmad väga lae alla tõstab, siis lõhutakse lage eest ära. Hoolimata mitmepäevastest uputustest on majade kuivatamine täiesti võimalik.

Rahva seast väljendati nördimust, et konverentsil ei osalenud ükski linnavalitsuse liige. Mina aga kahetsesin, et ei kutsunud Pärnu Vee esindajaid rääkima Pärnu torustikes toimuvast.

Üks järeldus järgmise uputuse jaoks on kindlasti see, et peale uputust tuleks elanikke majade kuivatamise ja remontimise asjus nõustada.

Postita uus kommentaar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.