Moodsad ajad - aeg on raha [4.osa]

warning: Creating default object from empty value in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/modules/spam/spam.module on line 548.

Inimesed kolivad äärelinna ja ostavad auto. Autoga on mugav käia suures poes sisseoste tegemas. Selleks omakorda tuleb laiendada tänavaid, ehitada juurde ristmikke. Aeg jaguneb töö-, söögi-, puhke- ja uneajaks. Selliselt on ülesehitatud ka linnad, kus me elame. Ruum jaguneb töö-, tarbimis-, meelelahutus- ja magamisruumiks.

Võib seada formaalsed piirangud, et kaubanduskeskuse juurde peab pääsema ka ühistranspordiga, bussi või rongiga. Laagri Maksimarket ehitati valmis mitu aastat tagasi, kuid alles eelmisel aastal püstitati sinna juurde ka raudteeplatvorm ja peatus, et seda saaks mugavalt külastada ilma autota (Elektriraudtee uued planeeritavad ja juba väljaehitatud peatused - Urda, Pajula ning Kitseküla). Ometigi on linnast väljas elaval inimesel mugavam teha sisseostud just autoga. Tema külasse ju rong ei sõida, või kui sõidabki, siis ei peatu. Selleks et autod saaksid kaubanduskusesse sõita, peab laiendama teid ja ristmikke. Liiklus muutub linnaliikluse sarnaseks. Et linna poole sõitvad autod saaksid teha vasakpööret Laagri maksimarketi suunas, on kiirteele rajatud fooriga ristmik. See aga takistab oluliselt linnast väljuvat autodevoolu.

Eelmise aasta kevadel jõudis Soome meediasse vaidlus Ideepargi nimelise kaubanduskeskuse ehitamise üle. Kõik eeltoodud argumendid toodi välja ka selles, üsna tulises vaidluses. Ühel pool minister, kes oli uue kaubanduskeskuse ehitamise vastu, teisel pool ettevõtja, kes ei saanud ministri jäikadest seisukohtadest aru. Eesti meedia korjas vaidlusteema üles alles siis, kui tulid päevavalgele ärimehe poolt Soome suurematele erakondadele tehtud annetused. Soomet tuuakse meile eeskujuks kui näidet korruptsioonivabast ühiskonnast, kuid siingi on poliitika ja võim kohalikul tasandil üsna põimunud. Detailplaneeringute vastuvõtmisel saab teha kallutatud otsuseid ühe või teise ärimehe kasuks.

[Mitme Soome poliitiku taustal on paljastunud salajased sponsorid ]
[Rahastajate varjamine õõnestab Soome poliitikute usaldusväärsust]

Jan Vapaavuori (minister): Kauplusi peaks juurde ehitama linna, kus on olemas sobiv infrastruktuur.
Toivo Sukari (ettevõtja): Luuakse tuhandeid töökohti, lepingud omavalitsuse ja vallaga on juba sõlmitud.

[Ministri seisukoht (Hesari, 2.mai)]
[Ettevõtja vastulause (Kauppalehti, 7.mai)]

Aleksi Neuvonen on teadlane, kes töötab analüüsi- ja uuurimiskeskuse Demos Helsingi heaks. Selle liikumise eesmärgiks on suurendada kodanike ja tarbijate mõjuvõimu otsuste tegemisel. Tema arvab et tulevikus asuvad kaubanduskeskused peamiselt linnasüdames või seotuna mingi linnaosaga. Kütus kallineb, ühiskond vananeb. Suurte kaubanduskeskuste ehitamine võib olla isegi mõistlik, kuna siis saab klient jalutada ühest kauplusest teise jala. Siiski ei ole mõistlik ehitada kaubanduskeskusi linnast välja, kuna nafta hinna muutused on lähitulevikus ennustamatud ning pikema ajaperioodi jooksul nafta kindlasti kallineb.

[Aleksi Neuvonen : Turha morkata kauppakeskuksia (8.mai 2008)]

Me ei ehita ju linnu üheks aastaks?

Postita uus kommentaar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.