Inimasustusega kokku kasvanut tuleb hoida

warning: Creating default object from empty value in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/modules/spam/spam.module on line 548.

Gilleke Kopamees arvab, et lisaks liigilise mitmekesisuse säilitamisele tuleks kaitsta põliseid taimesorte ja loomatõuge.

Millise plaaniga sa juhatusse kandideerisid, mida lootsid kindlasti ära teha?

Minu viie aasta töö on kohaliku tooraine tarvitamise edendamine ja kohalike geeniressursside säilitamine, tulevad need siis põllult või loomade seljast, küljest või seest. Seda ka vanade viljasortide, puu- ja köögiviljasortide ning koduloomatõugude säilitamise osas. Juhatuses olles tahan rahvast sellest teavitada, kuna Eestis pole kombeks sellest rääkida. Mujal Euroopas ja üldse maailmas on väga aktuaalne, et ei kaitsta mitte ainult looduslikku liigilist mitmekesisust, vaid ka seda, et kui inimasustus on ikka üle 5000 aasta vana, nagu näiteks näiteks Eesti saartel, siis ka see, mis inimesega koos kujunenud on – tema koduloomad ja tema söögiviljad –, vajab samamoodi hoidmist.

See kõik on ju väga pikaajalise, tasakaalustatud koostöö tulemus looduse ja inimese vahel ja seda hoida on hädavajalik, see ongi meie geenipank. See, mida ollakse siin üle 5000 aasta kasvatatud, sedavõrd kaua – peaks ka täna meie kõhtu täitma ja kehakatet pakkuma.

On sul mingi mingi konkreetsem tegevuskava, kuidas seda erakonnas ellu viia?

Erakonna koosseis on kirju ja arusaamu rohelisest maailmavaatest on seinast seina. Selle asemel, et minna mõne karusnahapoe ette streikima, peaksime hoolitsema hoopis selle eest, et meie väikesed talumajapidamised säiliks, et meil oleks, mida süüa ja selga panna.

On väga ohtlik, kui meie loomad ja põllusaadused kogunevad väga suurtesse tootmisüksustesse, kas siis väga suurtesse lautadesse või linnufarmidesse. Kui tuleb mingi taud või pahatahtlik rünnak, on meid lihtne julgeoleku seisukohast täiesti lagedaks, abituks ja relvituks teha, täiesti nälga suretada.

Ma lootsin, et juhatuses olles saan selle heaks midagi ära teha, kasvõi meie oma rahvast harides. Ma olen sellist avalikku tööd ka teinud, viimane üritus oli Eesti meistrivõistlused ketramises. See oli otsene viide just kohaliku tooraine kasutamisele ja loomade kasvatamisele kohapeal.

Samamoodi on arhitektuuriga, materjalidega, mis on Lääne-Eestis ja saartel valdavad olnud. Mulle teeb väga muret, et inimesed nii vähe teavad, et siin on olnud mängus meie oma savi, meie oma kivi, liiv, puit, tõrv ja lubi. Me oleme saanud elada nii, et ei pidanud võõrast ja kauget sisse tooma, raiskama selle peale kütust ja energiat.

Täna on praamid ju põhiliselt kaubaautosid täis. Ja siis tahetakse silda, sest praamid ei jaksa kõike seda p...a siia ära kanda. Et me ei mahu praami. Sellepärast ei mahugi, et meie riided tassitakse siia, meie toit tassitakse siia, me ei oska siin mitte midagi enam ise teha. Ei riiet selga ega toitu suhu panna ega ehitada, ilma, et me peaks kuskilt Prantsusmaalt kivi vedama või Soomest tellist.

Kas sellel sulle nii südamelähedasel teemal on erakonnas mingi töörühm?

Eesti maaelu arengukavas 2007–2013 on meie tööd ja mõtted ometigi sees, niipalju kui neid kuulda võeti.

Otseselt erakonna liikmete suhtes tunnen puudust sellest, et ma ei saa oma kehva internetiühenduse tõttu olla jutulistis, jutulisti kaudu saaks ka väga hästi inimesi harida.

Maaelu- ja kultuuritoimkonnaga koostööd olen teinud küll. Kõik see meie ajalugu ongi ju nii lühike,aga kus on vaja olnud, seal olen ma oma sõna sekka öelnud.

Mulle tundub, et rohelises erakonnas neid maainimesi on väga vähe, kes üldse neid teemasid mõikavad ja jagavad. Meil on väga linnastunud seltskond.

Kas juhatuses on sul ka konkreetne vastutusvaldkond?

Minu ülesanne on abistada Marekit ürituste korraldamisel. Ja ürituste korraldamisega olen siin Lääne- Eestis ka tegelenud. Mingit vastuseisu juhatuse poolt pole minu tegevusele küll olnud.

Küsimusi esitas
Juta Luts

Gilleke Kopamees on Eesti Maalamba Ühingu eestvedajaid, vaata ka http://www.maalammas.ee

Postita uus kommentaar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.