Loodusesse tuuakse üha rohkem prügi

warning: Creating default object from empty value in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/modules/spam/spam.module on line 548.

Võrumaa metsnik Kalle Kalamees pelgab, et pärast üleriigilist prügikoristuskampaaniat ei jää loodus mitte just kauaks kõntsast puhtaks.

Veerandsada aastat Erastvere metskonnas töötanud Kalle Kalamees ütleb, et riigimetsa alla tuuakse prügi igal aastaga rohkem. “Inimesed teavad väga täpselt, kus riigimets on – erametsadesse prügihunnikuid eriti ei teki.” Erastvere metskond on “Teeme ära” kaardil ära märkinud need prügihunnikud, mis tänavu ära koristati. 100-200kiloste prügilaadungite kõrval on ära viidud ka 2,5tonniseid. Suur hulk “prügilaid” aga alles ootab koristamist.

Peamiselt veavad prügi metsa alla linnainimesed, aga on ka selliste maamajade omanikke, kellele võiks peaaegu kauni kodu vimpli anda. “On näiteks selline talu, mille õuest läheb tee riigimetsa. Ja just seal, kus talumets läbi saab ja riigimets algab, oli tohutu suur prügihunnik. Ei saa pererahvast üles kah anda, sest siis panevad tee kinni ja pean ilmatu ringi tegema, et riigimetsa saada.” Nii korista- sidki metsamehed prügihunniku ära. Karta on, et puhtaks see metsaalune ei jää.

Koos kolleegidega korjab Kalle igal aastal Urvaste ja Kanepi riigimetsast kokku 7–8 veoautokoorma jagu prügi. “Prügi on igal pool, kus saab auto metsatee otsast sisse tagurdada, eriti muidugi Tartu–Võru maantee äärses metsas,” tõdes Kalamees. Ja ikka veel tuuakse metsa vanu autokumme, vanamööblit, akusid ja kõike muud, mille jäätmejaama andmine on eraisikule tasuta.

Tänu lepingutele on ka RMK saanud kõiki jäätmeid Võru jäätmejaama tasuta anda, kuid Kalameest hirmutab see, et äkki peavad ka metsnikud hakkama uuest aastast prügi eraldi konteineritesse sorteerima või sorteerimata prügi eest maksma hakkama. “Siis on koristamisega lõpp,” ütleb ta ja viitab kavandatavatele reformidele, millega tahetakse taas terve hulk metsnikke koondada. Kalle ei näe metsaprügi vähendamiseks muid võimalusi, kui see, et võimalikult suurele osale pannakse peale maksumärgid ja nende äraviimise eest saab raha.

Airi Hallik

Postita uus kommentaar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.