Kuidas ikkagi saab elekter metsatallu?

warning: Creating default object from empty value in /www/apache/domains/www.softf1.com/htdocs/tree1/kortsleht/modules/spam/spam.module on line 548.

Elanik võiks ise valida, kas ta soovib liituda Eesti Energiaga või hoopis paigaldada taastuvenergeetika seadmed - mõlemal juhul kompenseeritaks kulutused samadel alustel.

Peale Jaanipäeva hõiskas valitsus, et saadab riigikogusse elektrituru seaduse täiendamise eelnõu. Sellega soovitakse hüvitada üksikutele metsataludele liitumistasu Eesti Energiaga. Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler kirjeldas üht lastega majapidamist, mida kõik regionaalministrid olevat järjest külastamas käinud ja elektriküsimuse peale nõutult käsi laiutanud. Nüüd viimaks tuleb valgus talupoja perre. Eelnõu järgi on kuni 200 000 kroonise liitumistasu puhul omafinantseering 10% ja 200 000 ületavast summast 1%. Hinnanguliselt on Eestis selliseid majapidamisi sadakond.

Ehk oleks Rohelisel erakonnal mõtet üritada seda eelnõud täiendada nii, et elanik võiks ise valida, kas ta soovib liituda Eesti Energiaga või hoopis paigaldada taastuvenergeetika seadmed - mõlemal juhul kompenseeritaks kulutused samadel alustel. Pole just kõige mõistlikum teha kulutusi kilomeetritepikkuste liinide ehitamisele ja hooldamisele. Mööda liini tuleks siis (põlevkivi)elekter majja ja soojendaks seal näiteks elektriboilerit, selmet seda teeks päikesekollektor.

Kõik elektrita majapidamised ei asu ka keset metsa, kuhu tuulikut paigaldada ei saa. Eesti Energia poolt nõutud liitumistasud on küllaltki suured - samas suurusjärgus investeeringuga saab juba päris korralikud seadmed: väikese tuulegeneraatori, auruturbiini või päikesekollektori.

Kas aheldame inimesed juhtme otsa või anname neile võimaluse valida tulevik elektrit kasutades, kuid ilma elektriarvete tasumiseta?

JUTA LUTS (EER)

Näide nutikast majapidamisest (Villa Steam Castle, maja energiavarustuse joonis [pdf]).

Postita uus kommentaar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.